Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çene Kemiği Tozları

➢ Çene kemiği tozu ( kemik grefti ) nedir? : Kemik eksikliği durumunda, kemik oluşturmak istenen bölgeye uygulanan materyallere kemik grefti denir. Bu kemik greftleri kişinin kendi vücudundan alınabilir (genellikle çene kemiği ve kalça kemiğinden alınır), hayvansal kaynaklı (sığır kaynaklı greftler) olabilir ya da sentetik olarak üretilebilir.

➢ Çene kemiği tozları hangi durumlarda kullanılır?

Çene kemiği tozları genellikle ; İmplant yerleştirmek için yeterli kemiğin olmadığı durumlarda, diş çekimi sonrası çekim yerinin kayıpsız iyileşmesinin istendiği durumlarda, kist ya da tümor gibi oluşumlar çıkartıldıktan sonra o bölgenin doldurulması amacıyla kullanılabilir. Üst çene azı dişleri bölgesinde uzun süreli dişsizlikten ve bazı diş çekimlerden sonra sinüsler aşağı doğru sarkar ve implant için yeterli kemik desteği kaybolmuş olur. Sinus tabanının yukarı kaldırılıp kemik tozu ile doldurulmasıyla bölge implant için uygun hale getirilebilir. Diş çekiminden sonra o bölgeye implant yaptırmayı düşünen kişilerde çekim sonrası boş olan sokete implant için kemik oluşturmak amacıyla kemik grefti eklenir ve belli bir süre beklenilir . Kemik implant için yeterli olduğu zaman çekilmiş diş yerine implant yerleştirilir .

➢ Çene kemiği tozu çeşitleri nelerdir ?

• Otogreft: Bir kişinin vücudunun herhangi bir yerinden alınan greftın vücudun farklı bir yerine nakledilmesi işlemidir . Diş hekimliğinde çene kemiğinde kemik yapımı için genellikle çene ve kalça kemiğinden alınır . Çeneden alınan kemik greftleri özellikle sağlam olan çenenin ön veya arka bölgesinden alınır .

• Allogreft: Aynı türün genetik olarak farklı bireylerinden alınan greftlere denir . Diğer adı homogrefttir . Kadavralardan alınan kemikler doku bankalarında saklandığından elde edilmeleri kolaydır . Bu greftler alınırken hastalıkların transferini önlemek için çeşitli özel işlemlerden geçirilirler .

Allogreftler mineralize, demineralize, cips (chips) , toz veya bütün kemik olarak elde edilebilir .

• Ksenogreft : Farklı türden alınan greftın yine farklı türe nakledilme işlemidir

• Sentetik kemik greftleri : Kemik greftleri kişinin kendi vücudundan ya da hayvansal olarak alınabileceği gibi suni olarak fabrikasyon olarak üretilebilir . Bu greftler hidroksiapatit veya trikalsiyum fosfat malzemelerinden üretilirler.

ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish