Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fiber Uygulaması

FİBER POST UYGULAMASI

Ön bölge kuron kırıkları genellikle çocukları etkileyen bir yaralanma şeklidir. Böyle hastalarda tedavi seçenekleri değerlendirilirken, diş sert dokularında meydana gelen madde kaybı, dişin sürme durumu, estetik, fonksiyon ve hastanın beklentisi göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yaralanmalarda eğer aşırı derecede kuron harabiyeti meydana gelmişse tutuculuğu artırmak için kök kanal tedavisi ile beraber post uygulanması gerekebilir. Kökün içerisine uzatılan bir çubuk vasıtası ile hem kökten hem krondan destek alan ve dişin direncini artıran bir yöntemdir. Post materyali olarak metal yada fiber destekler kullanılabilir. Fiber destekler çok daha estetik, dayanıklı ve dişe minimum zarar veren seçenektir.

SORULARLA FİBER POST UYGULAMASI

Fiber post uygulaması nasıl yapılır?

Post uygulanacak dişe öncelikle kanal tedavisi yapılır. İyi ve düzgün bir şekilde tamamlanamayan bir kanal tedavisi post yapımı için engeldir. Sonra, dişin kökünden destek alınarak fiberden yapılmış bir demet yerleştirilir ve kompozit dolgu bu demet üzerine yapılır. Bu kompozit dolgu yapımıyla, ya dişin dolgusu tamamlanmış olur ya da yapılan dolguya aşındırılmış diş formu verilerek kaplamaya hazır hale getirilir.

Fiber post uygulaması hangi durumlarda yapılmaz?

Köklerdeki kalsifikasyon, aşırı eğrilik ya da incelik, diş ve kök yapısındaki aşırı harabiyet, köklerde kırık varlığı, köklerde iltihap varlığı,ya da kötü bir ağız hijyeni olduğu durumlarda post yapılamaz.

Fiber post uygulaması ne kadar dayanıklıdır?

Fiber malzemesi, binalarda deprem dayanıklılığı için de kullanılan esnekliği ve sağlamlığı bir arada sağlayan bir malzemedir. Bu yüzden döküm yada prefabrik metal postlar yerine fiber postların kullanımı daha estetik ve dayanıklı sonuçlar vermektedir.

ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish