Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Fissür Örtücü (Diş Aşısı)

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Nedir?

Dişlerin yarık ve girintili olan yüzeylerine fissür adı verilmektedir. Fissür örtücü ise, dişlerin bu girintili ve yarık yüzeylerini örtmeye yarayan bir materyaldir. Fissür örtücü ile yapılan bu örtme işlemine ise fissür örtme işlemi adı verilmektedir.

Fissür, başka bir anlamla diş aşısıdır. Çünkü fissür örtme işlemi bir nevi çürükleri önlemek amaçlı kullanılmaktadır. Fissür uygulaması oldukça basit ve ağrısızdır. Fissür uygulaması özellikle, dişleri girintili ve çıkıntılı olan, çok fazla deliklere sahip insanlar için idealdir. Fissür uygulaması veya diş aşısı kalıcı olan dişlere uygulanmaktadır.

Fissür uygulaması yaptıran kişiler, 6 ayda bir diş hekimine görünmesi gerekmektedir. Fissür süt dişlerine de uygulanabilmektedir.

cocuk dis tedavisi

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Uygulamasının Amacı Nedir?

Bu uygulamanın amacı temelde azı dişlerde bulunan girintilerin dolgu ile kaplanması sistemine dayanır. Bu uygulama sayesinde dişlerin arasında kalan ve çürümeye neden olan besinlerin miktarı azalır. Bu şekilde daha az çürük oluşması mümkün olur.

Diş aşısı olarak da bilinen bu işlem daha kolay bir şekilde azı dişlerinizin fırçalanmasına imkan tanırken aynı zamanda çürük olasılığını da asgari düzeye indirir. Girinti, çıkıntı ve kolay besin kalan yerlerin bu şekilde doldurulması sağlanır.

Bunun için diş hekiminden onay alınması ve önerisi dahilinde hareket edilmesi gerekir. Bu aşının düşmesi durumunda ise yenilenmesi gerekir. Çocuklar için oldukça uygun bir tedavidir.

Fissür Örtücü (Diş Aşısı) Hangi Dişlere Yapılır?

Dişler düzenli olarak fırçalanmış olsa bile yine de çürüklerin önüne geçilemeyebilir. Çünkü fırçalar tam olarak her noktaya ulaşamaz. Bu durumlarda fissürler oluşur ve çürüklere davetiye çıkarırlar. Ancak diş aşısı isimli uygulama sayesinde fissürler koruyucu bir tabaka ile kapatılarak oyuklu bir hal yerine düz bil hal alır.

Süt dişi çıkan tüm çocuklara uygulanabilecek bir uygulama olan diş aşısı, süt azı dişleri ve kalıcı azı dişleri üzerine uygulanmaktadır. Ancak sadece çocuklar için değil yetişkin bireyler de bu uygulamadan faydalanabilir. Kısaca çürük riski taşıyan her diş için bu uygulamanın yapılması uygun olacaktır. Çünkü asıl amaç çürük oluşumunu engellemektir.

ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish