Skip to content Skip to footer

Diş Kaplama

Diş Kaplamanın Uygulandığı Durumlar

Sindirimin ilk halkası olan ağzımızda mekanik sindirimin gerçekleştiği dişlerimiz, sağlıklı bir hayat sürmemiz ve yüksek yaşam kalitesine sahip olabilmemiz için büyük bir öneme sahip organlarımızdır. Ancak istatistiklere bakılınca diş fırçalama ve diş ipi kullanma oranının ülkemizde ne yazık ki diğer gelişmiş ülkelere göre düşük olduğunu görüyoruz. Diş sağlığının ihmal edilmesi ile birçok insan ağız ve diş hastalıkları ile mücadele etmek durumunda kalıyor. Bu hastalıklar arasında yedi yaşından yetmiş yaşına herkesi etkilen diş çürükleri, hayatımızı huzursuz bir hale getirmek için yeterli oluyor. Kimi durumda insanlar gerek dişçi fobisi nedeniyle gerekse zaman sorunundan dolayı çürüklerinin tedavisini erteliyor. Bu durumda çürük ilerliyor ve normal tedavi yetersiz kalıyor. Dolgu ile çözülemeyen diş çürüğü sorunları için diş hekimleri genellikle diş kaplama tedavisini tavsiye ediyor.

Diş Kaplamasında Kullanılan Malzemeler

Çürük dişler erken fark edilirse genelde dolgu ile kapatılarak tedavi sağlanır. Ancak ilerlemiş diş çürüklerinde kaplama yöntemi kullanılarak dişlerin daha çok zarar görmesi engellenmeye çalışılır. Kaplam tedavisinde diş hekimlerinin kullandığı birçok farklı madde bulunur. Bunlardan en yaygın olanı porselendir. Porselen kaplamalar bazı dezavantajları nedeniyle yerini yavaş yavaş zirkonyum kaplamalara bırakmaya başlamıştır. Porselen kaplamalar yapıları gereği ışığı geçirmeyen özelliktedir. Işığı geçirmediği için dışarıdan bakıldığında mat görünür. Ancak zirkonyum kaplamalar ışığı geçirebilen bir yapıdadır. Bu nedenle dişte mat görüntüden ziyade daha doğal bir beyazlık oluşturur. Durum böyle olunca diş kaplama malzemeleri arasında zirkonyum tercih edilmektedir.

Diş Kaplama Yapan Klinikler

Birçok insan dişçiden korkmaktadır. Bunun sonucunda herhangi bir diş problemi ile karşılaştıklarında tedaviyi erteleme eğilimi göstermektedirler. Bu durumda basit bir diş çürüğü bile büyüyerek diş kaybına yol açabilecek sorunlara dönüşür. Bunun gibi ilerleyen durumlarda uygulanan tedavi yöntemlerinden biri kaplamadır. İlerlemiş çürük ile sorun yaşayan insanlar, bu sorundan tamamen kurtulmak için kaliteli diş kaplama hizmeti veren diş klinikleri araştırması yaparlar. Mersin’de hizmetinizde olan İdealdent kliniği olarak diş sağlığınıza kavuşabilmeniz için dolgudan diş kaplamaya kadar birçok tedavi yöntemini uyguluyoruz.

Leave a comment

ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish