Skip to content Skip to footer

Ağız Kokusu Problemi ve Detayları

Ağız kokusu, onlarca kişinin karşılaşmış olduğu bir problemdir. Diş hekimliğinde halitosis olarak isimlendirilir. Kişi, ağız bakımını ne kadar yaparsa yapsın bu koku devam eder ve zamanla psikolojik ve sosyal bir probleme dönüşür. Çünkü ağız kokusu, insanların en son karşılaşmak isteyecekleri kokulardan birisidir. Zamanla ağzı kokan kişiden uzaklaşmaya başlarlar. Bu da ağız kokusu olan kişinin hem özel yaşamını hem de sosyal yaşamını olumsuz yönde etkiler. Fakat ağız kokusu tedavisi olmayan bir rahatsızlık değildir. Merkezimizde ağız kokusu problemlerine gerekli teşhis ve tedaviler uygulanmakta, rahatsızlığı olan kişilerin kalıcı olarak bu sıkıntılarından kurtulmaları sağlanmaktadır.

Ağız Kokusu Nedenleri

Ağız kokusu büyük oranda ağız içi nedenlerden kaynaklanır ve ağız kokusunu yok etmenin temel yolu kokuya neyin sebep olduğunu belirlemektir. En sık karşılaşılan ağız kokusu nedenleri şunlardır:

  • Ağız bakımı düzenli yapılmazsa zamanla diş aralarında artıklar birikir. Diş taşları oluşur. Dilde ve diş etlerinde kalıntı katmanları oluşur. Bütün bunlar da ağız kokusuna neden olur.
  • Soğan, sarımsak, balık gibi bazı besinler yendikten sonra vücut onları sindirene kadar kokuya neden olurlar. Etrafa rahatsızlık verirler.
  • Diş eti rahatsızlıklarında diş köklerinde cepler oluşur. Beslenme sonrası bu cepler yiyecek artıklarıyla dolar ve kolaylıkla temizlenemez. Zamanla biriken artıklar kokuya neden olur.
  • Diş çürükleri zamanla içerisine yiyecek biriktirir ve zamanla diş çürüklerinden kaynaklı ağız kokusu oluşur.
  • Kötü kullanılan ve ağızla tam uyumlu olmayan protezler kokuya yol açar.

Ağız Kokusu Çözüm Yolları

Ağız kokusu rahatsızlığından kurtulmak için nedene yönelik çözüm uygulanmalıdır. Diş ve diş etinden kaynaklı ise gerekli klinik tedavileri yapılmalıdır. Ağız sağlığına özen gösterilmeli, düzenli ve doğru biçimde diş, dil fırçalanmalıdır. Protezlerin bakımına özen gösterilmelidir. Merkezimiz ağız kokusundan kurtulmanız için gerekli tedavi hizmetlerini vermektedir.

Leave a comment

ArabicChinese (Simplified)DutchEnglishFrenchGermanItalianPortugueseRussianSpanishTurkish